Hakkımızda2018-08-16T22:48:11+03:00

Biz Kimiz?

siyamder-logo

Bizim hikayemiz 2013 yılında başlayan bir gönüllülük ve sivil toplum hikayesi. Gençlerin kendi potansiyellerini keşfettiklerinde neleri başarabileceklerinin hikayesi. Ve aktif katılımın gençlerin hayatını nasıl değiştirebileceğinin en güzel örneği.

2013 yılında Mayıs ayında Bursa’da uluslararası proje ve çalışmalarda yer almış bir grup genç tarafından kurulan Sivil Yaşam Derneği uluslararası benzer kuruluşların çalışma ve tecrübelerini detaylıca analiz etmesi, amatör ruhla profesyonel işler yapma mottosunu temel felsefe edinmesi, kurumsallaşma ve büyüme yolunda gençlerin içindeki enerjiyi açığa çıkarması ve kendisine büyük ama gerçekçi hedefler koymasıyla hızlı bir şekilde büyümüştür. Bugün Türkiye’nin onlarca şehrinde binlerce gönüllüsü, 19 ulusal yöneticisi ve Akademik Danışma Kurulu ile çalışan bir Sivil Yaşam Derneği olarak ülkemizin gençlerini gönüllülük yapmaya davet etmektedir.

Misyonumuz

Tamamıyla gençler tarafından yönetilen ve ülkemiz gençlerinin uluslararası düzlemdeki akranları ile eşit potansiyele sahip olması için çalışan bir kurum olarak; milli ve manevi değerlere saygılı, şeffaf, siyasi olmayan, kanıta ve pratiğe dayalı metotlarla ülkemizdeki 16-29 yaş aralığındaki gençlerin daha aktif, dinamik ve nitelikli bireyler haline gelerek kendilerini ulusal ve uluslararası mecralarda daha etkin temsil edebilmelerini ve kendilerini geleceğe daha yetkin bir şekilde hazırlamalarını sağlamak.

Vizyonumuz

Türkiye’nin gençlerini uluslararası düzlemde lider rolünde temsil eden en yetkin sivil hareket konumuna gelmek.

Stratejik Planımız

Sivil Yaşam Derneği 2017- 2020 yılları arasını kapsayan Stratejik Planı SİYAMDER Ulusal Yöneticileri ve profesyonel destek sağlayan kurumlar ile ortak bir şekilde hazırlanmış ve kamuoyu ile paylaşılmıştır. Aşağıdaki linkten ulaşılabilecek olan stratejik planımız derneğimizin hem vizyon ve misyon ifadesini yeniden tanımlamakta hem de detaylı bir SWOT analizi ile etraflı bir değerlendirmesini sunmaktadır.

İNDİR
stratejik-plan-2017-2020

Birleşmiş Milletler
Danışmanlık Statümüz

Birleşmiş Milletler, Dünya’nın farklı ülkelerinde kayda değer sivil toplum çalışmaları gerçekleştiren sivil toplum kuruluşlarına danışmanlık statüsü vermekte ve bu kuruluşların Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilen aktivitelere katılımına imkan sağlamaktadır. Ayrıca bu statüye sahip olan kuruluşlar Cenevre, Viyana ve New York’ta bulunan Birleşmiş Milletlere ait merkezlerde aktiviteler ve tanıtım faaliyetleri yürütebilmektedir.

Derneğimiz de bu statüye 2016 yılında Mayıs ayında başvurmuş, 2017 yılı Mayıs ayı itibariyle de derneğimize ‘Gençlik’ alanında özel statü hakkı tanınmıştır.

Bu statünün de desteğiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bir protokol imzalanmış ve derneğimiz, ülkemizin dış misyonları ile ortak bir şekilde uluslararası düzlemde ülkemiz adına savunuculuk faaliyetleri yürütmeye başlamıştır.