Pusulayla Gelen İlham

Zeynep Dündar

//Pusulayla Gelen İlham

Zaman… Evrenin gerçek sırrı… Öyle bir sır ki bu kavramı bir kenara bırakıp evreni anlamak adına kendi ölçüm değerlerimizi yarattık. Bu da aslında evreni ne kadar anlamaya çalışırsak çalışalım bazı şeylerin tam olarak çözülemeyeceği sonucunu çıkarıyor karşımıza. Ama yine de bir yerden başlamamız, yaşadığımız dünyanın ve evrenin gizemlerini, mükemmeliyetini anlamamız gerektiğini düşünüyorum. Evreni anlamanın, evren üzerinde çalışan bilim adamlarını tanımaktan geçtiğini düşünerek bu yazımda Einstein’dan bahsetmek istiyorum.

Einstein beş yaşında hasta yatarken babası ona basit bir pusula verdi. Bu pusula çok ilgisini çekti. Pusulayı defalarca döndürmesine rağmen ok aynı noktayı işaret ediyordu. İşte tam bu noktada Einstein yalnız olduğunu düşündüğü evrende güçlerin olduğunu ve pusulayı etkilediklerini düşündü.

Einstein’ın okul hayatının pek de parlak olmadığını birçoğumuz bilir. Bundan kaynaklı, evlendikten sonra (pek de mükemmel olmayan bir evlilik) geçimini sağlamak adına kendine yakıştırmadığı bir meslek olan patent bürosunda işe başladı. Buraya gelen çalışmaları çok kısa zamanda inceliyordu. Bu da onun evren hakkında çokça düşünmesi için vaktinin olduğu anlamına geliyordu. Bu vakitlerinde bir ışık huzmesinin yanı sıra hareket etmenin nasıl olacağını düşünüyordu ve aynı vakitler içinde birçok makale yayınlıyordu. Çoğu çalışmasında şahsına münhasır bir deney yöntemi kullanıyordu: Düşünce Deneyi. Bu deney yöntemi ile Einstein’ın Özel Göreliliği ile fiziğin babası olarak kabul edilen Isaac Newton’ un önemli çalışmalarından biri olan Kütle Çekimi uyuşmazlığı ve E= m.c2 gibi hala üzerinde çalışmalar yapılan mükemmel bir denklem ortaya çıkmıştır.

Bunca çalışmasının içinde ortak bir amacı vardı. İçinde bulunduğumuz koşuşturmaca içinde hepimizin atladığı bir amaç… O, evreni anlamak istiyordu. Bir keresinde şöyle demişti; “Tanrının düşüncelerini matematik şeklinde bilmek istiyorum”. Bu belki E=m.c2 gibi çok kısa bir denklem, kim bilir. Bu denklem evrenin bütün gizemlerini ve asaletini içeren bir denklem olacak. Tıpkı Einstein’ın başarılarına ilham olan pusula gibi, kendi pusulamızı bulmamız dileğiyle…

2019-01-17T20:06:53+03:00

Yorum Yaz